Strona główna Strefa Studenta i Absolwenta Koła naukowe Koło Naukowe "Turystyka z Kulturą"
Koło Naukowe "Turystyka z Kulturą"
Opiekun naukowy koła - dr Dariusz Zdziech dariusz.zdziech@ignatianum.edu.pl
Prezes koła - Barabara Hebenstreit
Członkowie: 13
Opis koła:
Zapraszamy studentów ze wszystkich kierunków, studiujących na naszej uczelni, ale też z innych uniwersytetów, którym w duszy grają podróże, spotkania z dyplomatami, politykami, prezesami firm turystycznych, organizacja wystaw i konferencji, wyjazdy na targi branżowe, spotkania integracyjne, poznawanie odległych kultur i miejsc, opieka nad pamięcią zapomnianych, wizyty w radiu oraz posiadających ciekawe pomysły, których nie ma gdzie zrealizować. Przyjdźcie – Pomożemy.
c. Cele (na 2025 rok) -
- Wyjazd na największe targi turystyczne świata ITB Berlin (4-6 marca)
- Wyjazd na ANZAC Day (przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z wręczeniem map Ambasadorom Map Miejsc Turystycznych AU i NZ w Polsce)
- Możliwa wizyta Rektora Newman College z Australii (seminarium z udziałem Ambasadora Australii w Polsce)
- Cykl spotkań kulturowych
Kontakt:
Email: turystykazkultura@ignatianum.edu.pl
- SPOTKANIA W SEMESTRZE LETNIM 2021/2022
W semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 odbyły się spotkania dotyczące: kultury Nowej Zelandii, spotkaliśmy się z pilotem wycieczek po Europie, od którego dowiedzieliśmy się jak wygląda praca od kuchni w tym zawodzie. Dodatkowo mieliśmy przyjemność zwiedzić krakowski Kazimierz z bardzo doświadczonym licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, który przekazał nam wiele informacji, nie zawsze dostępnych w podręcznikach, a dotyczących zadań i roli przewodnika miejskiego. W tych kolejnych spotkaniach brały też udział osoby z II oraz III roku TiR AIK. Na jednym z takich zebrań ustaliliśmy tematy, którymi studenci chcieliby się zajmować w przyszłości. Na liście znalazły się: szkolenie z pierwszej pomocy zakończone certyfikatem, spotkania z pilotami turystycznymi oraz przewodnikami, którzy opowiedzą, jak w praktyce wygląda kuchnia tego zawodu, szkolenie na temat ruchu lotniczego na Lotnisku Balice, Wizyta we wrocławskim oceanarium, a także Hydropolis – chodzi o odwiedzenie choć kilku miejsc, które otrzymały najwyższy laur Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli Złoty Certyfikat POT, czy prelekcje dotyczące turystyki poszczególnych Państw i rejonów świata. Dodatkowo pasjonaci kierunku planują: wypady na kajaki oraz „dinozaury”, jak również spotkania z prezesami polskich firm turystycznych, organizowanie, wykładów, wystaw, konferencji, spotkania z dyplomatami, w tym z przedstawicielami zagranicznych ministerstw i organizacji zajmujących się promocją turystyczną własnego kraju.
Wychodząc naprzeciw wydarzeniom na Ukrainie, koło naukowe Turystyka z Kulturą AIK zamierza pomagać bezpłatne oprowadzając uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w Krakowie po atrakcjach turystycznych dzielnic, w których nowi przybysze zamieszkują (ma to na celu łatwiejsze oswojenie się z miejscem pobytu oraz poznanie historii i kultury, w której się obracają). Oprowadzanie będzie tłumaczone na język ukraiński, dzięki członkiniom koła pochodzącym z Ukrainy. Plusem takich wyjść będzie też, dla studentów koła, sprawdzenie się w praktyce przewodnika po Krakowie.
W miarę rozwoju grupy będziemy starali się dodawać kolejne pomysły poszerzające naszą działalność.
Wszystkie te plany mają poszerzyć i tak już bardzo szeroki wachlarz wiedzy, umiejętności i praktyki, jaki studenci Akademii Ignatianum w Krakowie stale zdobywają podczas zajęć.
dr Dariusz Zdziech
Poznawanie tajników zadań i roli przewodnika miejskiego
Zwiedzanie krakowskiego Kazimierza z licencjonowanym przewodnikiem miejskim
Wyprawa Koła Naukowego Turystyka z Kulturą na Krakowski Kazimierz
Spotkanie Koła Naukowego w księgarni podróżniczej
Zdjęcia z Archiwum Koła Naukowego "Turystyka z Kulturą"
- PRAKTYKI TERENOWE NA WĘGRZECH
Bazylika Św. Stefana, Budapeszt
Budapeszt Parlament
Pilotarz w Budapeszcie
fot. dr Dariusz Zdziech